عوارض جانبی و مزایای استفاده از سولفات مس در بهداشت عمومی

 

یکی از ترکیبات پرکاربرد در صنایع و زندگی امروزی ما موادی هستند که با استفاده از مس ساخته می شوند. عنصر مس یکی از مهم ترین فلزاتی می باشد که بدن ما برای ادامه حیات خودش به آن نیاز دارد. آیا در مورد سایر مزایای استفاده از سولفات مس چیزی می دانید؟ اگر با دقت به اطراف خودتان دقت کنید، متوجه حضور سولفات مس در زندگی خودتان می شوید. به عنوان مثال از این ماده برای ساخت انواع قارچ کش ها، جلبک کش ها و حتی برای ساخت علف کش استفاده می شود. سولفات مس یکی از موادی است که از آن ها برای بهداشت عمومی هم استفاده می شود. مزایای استفاده از سولفات مس، تنها محدود به محیط های کشاورزی نمی شود؛ بلکه از این ماده می توان برای کار های غیر کشاورزی هم استفاده کرد. مثلا از سولفات مس به عنوان یک عامل خشک کننده اما به صورت بی آب یا در غذا ها و فعالیت های صنعتی استفاده می کنند.

 

مزایای استفاده از سولفات مس در بهداشت عمومی

 

یکی از فواید استفاده از  سولفات مس برای سلامتی این است که از این مواد برای کنترل کردن رشد میکرو ارگانیسم ها از جمله باکتری ها و قارچ ها درون انواع میوه ها و سبزیجات استفاده می کنند. علت استفاده از این ترکیب در آفت کش ها و جلوگیری از رشد باکتری ها این می باشد که سولفات مس می تواند به راحتی احتمال ایجاد کپک در گیاهان و میوه ها را کاهش بدهد. در نتیجه از مزایای استفاده از سولفات مس برای جلوگیری از رشد قارچ ها استفاده می شود. به طور کلی کپک ها با رشد بر روی گیاهان و میوه ها باعث به وجود آمدن لکه هایی بر روی برگ می شود؛ در نتیجه سبزیجات و میوه ها، فاسد می شوند. سولفات مس به پروتئین های قارچی، وصل می شود و باعث از بین رفتن سلول ها در کپک میخواهد شد؛ در نتیجه این مواد باعث مرگ قارچ خواهد شد.
یکی دیگر از مزایای استفاده از سولفات مس در مورد مسائل بهداشت عمومی این است که از این ماده  برای از بین بردن باکتری هایی که توسط جلبک های موجود در استخر تولید می شود، استفاده می کنند. حتی این ماده از به وجود آمدن قارچ و بیماری های پا در ورزشکار جلوگیری می کند. به خاطر این کاربرد مهم سولفات مس در بهداشت عمومی افراد، از این ماده درون اتاق های رختکن و استخر ها استفاده می کنند.

 

استفاده از سولفات مس چه اثرات جانبی دارد؟

 

اگر می خواهید از ترکیباتی مثل سولفات مس برای کار های کشاورزی و یا باغبانی خود استفاده کنید، حتما در هنگام کار با آن مراقب چشم های خودتان باشید. اگر این ماده از راه پوست و یا چشم جذب بدنتان بشود، پوست و چشم شما دچار خارش و سوزش خواهند شد. همچنین به وجود آمدن اگزما ، ورم های ملتحمه، التهاب و تب، حتی تجمع مایعات و یا تحریک قرنیه هم از اثرات جانبی استفاده از سولفات مس می باشد.
جدایی از مزایای استفاده از سولفات مس، اگر این ماده توسط افراد بلعیده شود، دستگاه گوارش آن ها را تحریک خواهد کرد و شخص سریعا استفراغ خواهد کرد. اگر بعد از این که شخصی در معرض این ترکیب قرار گرفت، استفراغ نکرد، دچار مسمومیت  با سولفات مس شده است. از سایر اثرات جانبی به وجود آمده از مسمومیت با سولفات مس می توان به مواردی همچون به حس سوزش درون بخش قفسه سینه و شکم و همچنین حس طعم فلزی داخل دهان اشاره کرد. بنابراین علاوه بر مزایای استفاده از سولفات مس، استفاده کردن از این مواد، عوارضی هم دارد. حالت تهوع، سردرد، اسهال آبی و سبز رنگ و تعریق بیش از اندازه، سایر عوارض جانبی مسمومیت با سولفات مس می باشد. حتی این ماده باعث آسیب دیدن مغز، کلیه ها، روده ها، معده و کبد می شود.

 

اثرات جانبی سولفات مس در کودکان

 

مطابق با تحقیقات انجام گرفته، به نظر می رسد کودکان نسبت به بزرگ تر ها بیش تر در معرض این ماده قرار می گیرند و حساس تر هستند. بنابراین باید حواستان باشد که اگر می خواهید از فواید و مزایای استفاده از سولفات مس بهره مند شوید، مراقب کودکان خود باشید. مراقب باشید که کودکان بر روی زمین هایی که دارای ترکیباتی مثل سولفات مس زمین نخورند و یا دست هایشان را با اشیایی که بر روی این زمین ها وجود دارند، زخمی نکنند. کودکانی که دچار مسمومیت با سولفات مس می شوند، از خودشان اثرات جانبی کوتاه مدت و بلند مدتی نشان می دهند. پس باید اطمینان حاصل کرد که این ماده وارد بدن کودکان نشود.

 

مقدار دوز مصرفی و آماده سازی آن

 

در بعضی از مناطق، از سولفات مس می توان برای شبکه های زهکشی و یا فاضلاب استفاده کرد تا از رشد کردن ریشه گیاهان در این فاضلاب ها جلوگیری کرد. همچنین این ماده از ایجاد گرفتگی در فاضلاب ها هم جلوگیری می کند. برای این کار لازم‌ است حدودا ۱ ppm از سولفات مس را به درون لوله های آب آشامیدنی اضافه کرد. این میزان از سولفات مس برای هیچ کس خطرناک و سمی نیست. اما اگر می خواهید از مزایای استفاده از سولفات مس برای وسعت بزرگ تری از محیط بهره بگیرید، بهتر است متناسب با نیاز خودتان، از نوع مایع و یا پودری شکل این مواد استفاده کنید. از طرفی در زمان دست زدن به سولفات مس، حتما از دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید تا در معرض بلعیدن این ماده قرار نگیرید.

 

انواع سولفات مس

 

در بعضی از مناطق، از سولفات مس می توان برای شبکه های زهکشی و یا فاضلاب استفاده کرد تا از رشد کردن ریشه گیاهان در این فاضلاب ها جلوگیری کرد. همچنین این ماده از ایجاد گرفتگی در فاضلاب ها هم جلوگیری می کند.

برای این کار لازم‌ است حدودا ۱ ppm از سولفات مس را به درون لوله های آب آشامیدنی اضافه کرد. این میزان از سولفات مس برای هیچ کس خطرناک و سمی نیست. اما اگر می خواهید از مزایای استفاده از سولفات مس برای وسعت بزرگ تری از محیط بهره بگیرید، بهتر است متناسب با نیاز خودتان، از نوع مایع و یا پودری شکل این مواد استفاده کنید. از طرفی در زمان دست زدن به سولفات مس، حتما از دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید تا در معرض بلعیدن این ماده قرار نگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه قیمت سولفات مس مراجعه کنید.

 

آیا سولفات مس برای حیوانات مضر است؟

 

علاوه بر مزایای استفاده از سولفات مس، طبق تحقیقات انجام شده توسط EPA ایالات متحده آمریکا، به این نتیجه رسیده ایم که این ماده بر روی زنبور ها هیچ گونه اثری ندارد و خطر آنچنانی آن ها را تهدید نمی کند. اما سولفات مس برای پرندگان تا حدودی سمی گزارش شده است. همچنین طبق مطالعات انجام شده بر روی چندین گونه از آبزیان، نشان داده شده است که سولفات مس برای انواع ماهی ها و همه آبزیان بسیار سمی می باشد. آبزیانی همچون ماهی های قزل آلا و بچه ماهی ها به سولفات مس حساس هستند؛ اما نمی توان از مزایای استفاده از سولفات مس چشم پوشی کرد.

 

آیا سولفات مس می تواند به گیاهان آسیب برساند؟

 

استفاده بی مورد از سولفات مس یکی از ترکیباتی است که اثرات زیان باری بر روی گیاهان دارد و باعث ایجاد لکه هایی بر روی برگ های آن ها می شود. سولفات مس ریشه های گیاهان را از بین  می برد و رشد گیاهان را کند تر می کند. همچنین این ماده گیاهان را پژمرده کرده و باعث از بین رفتن آن ها می شود. یکی از مزایای استفاده از سولفات مس، کشتن ریشه های گیاهان بود؛ اما نه برای هر گیاهی. سولفات مس کلروفیل های موجود در گیاهان را از بین خواهد برد و باعث به وجود آمدن بیماری کلروز در گیاهان می شود؛ در نتیجه گیاهان نمی توانند عمل فتوسنتز را انجام بدهند. با عدم انجام فتوسنتز، گیاهان نمی توانند مواد مورد نیاز خود را بسازند و از بین خواهند رفت.

 

سخن پایانی

 

در حال حاضر، سولفات مس یکی از پر فروش ترین مواد شیمیایی بازار می باشد. علت این امر هم این است که مزایای استفاده از سولفات مس بر هیچ کس پوشیده نیست اما باید به معایب این ماده هم توجه کرد. مجموعه ما با نام مدیران ثبت یکی از بزرگ ترین فروشندگان ترکیبات شیمیایی می باشد؛ یکی از محصولات مجموعه ما هم سولفات مس است. شما می توانید متناسب با نیاز خودتان هر نوعی از این محصول را خریداری کنید. هدف ما، رضایت شما، می باشد.

برای تهیه سولفات مس می توانید به صفحه خرید سولفات مس صنعتی مراجعه کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۸ از ۵

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *