سولفات مس و صنعت آبکاری :

 

آبکاری مس به چهار منظور اصلی زیر انجام میشود:

  • به عنوان زیرکار در فرآیندهای آبکاری نیکل-کروم یا آبیکـاری فلزات سنگین
  • به عنوان پوشش محافظ روی فولادهایی که بعـدا تحـــت عملیات سخت کاری قرار میگیرند.
  • به عنوان پوشش مــحافظ در برابر محــیط هـای خــــورنده
  • در فـــــرآیند الکــــتروفــورمـــینگ

آبکاری با سولفات مس:

ترکیب شیمیایی حمـام های سولفات اسـیدی ساده است.سولفات مس پنج آبه و اسیدسولفوریک اجزا اولــیه الکـترولیت سولفات مس هستند.یون های فلزی توسط سـولفات مس تامـــین میشود.

اسید سولفوریک هــدایت محـلول را افــــزایش داده و کمـک مـــــیکند تا کریســـتال های سولفات مــس روی آند و وان تشــــکیل نشود.این رســوب ها انحــلال آند را تضــعیف کــرده و موجـــب زبری پوشــش میشود.عملیات و کنترل آن در بازده کاتدی 95-100% به راحتی انجام میشود.

معمولا برای به دست آوردن بیشترین مقاومت در برابر تکــانه حرارتی و آبیکاری مس اسیدی با ضخامت 20 میکرون و پیــش از هر آبکاری دیگری به کار برده میشود.آبکـاری مـس اســـیدی دارای مـــس دو ظرفــــیتی بوده و تحمــل آن در برابر ناخالصــی ها از محلـــول های قلیایی بهتر است و قدرت پرتاب میکروســکوپی آن عالی بوده و به این دلیل میتوان خلل و فرج قطـــعات را بپوشــاند.حفـظ حمــــام از ناخالصی ها برای جلوگیری از تجزیه خود به خودی و طـولانی شدن عمر حمــام بســیار مهم است.این صنعت در آبکاری تزیین قطعـــات پلاستیک خودروها و وانواع لوازم خانگی استفاده میشود.

شــایان به ذکر است که ســـولفات مس مورد استفاده در صنعــت آبکــــاری میبایسـت دارای خلــــوص بلبل و عـــــیار مــس 24-25% باشد.همچنین سولفات مس پنج آبه باید بدون اسـید نیتریک تولید و دارای قابلیت انحلا ل پذیری بالا و پرتاب یون مناسب باشدتا در انجام فرآیند صنعتگران به مشکل و هدر رفتن هزینه های بالای آبکاری دچار نشود.

خوشبختانه تا به امروز سولفات مس تولیدی شـرکت آپادانا پارسـه زنجان شیمـــی به علت دارا بودن تمــام خصوصـیات مورد نظـر این صنعت، رضایت مصرف کنندگان را در این زمینه جلـب نمـوده اسـت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *