مس یکی از مهمترین املاح معدنی است که گوسفند به آن نیاز دارد. گوسفند باید روزی حداقل 5 میلی گرم مس دریافت کند. مس به طور عمده در کبد، مغز، کلیه، قلب و بخش های رنگی چشم و پشم و مو وجود دارد. مس یکی از عناصر ضروری بافت های خون از نظر رشد سلول های خونی وترمبوسیستمها است. بعلاوه نگهداری سلول های فوق به مقدار کافی مس در بدن بستگی دارد و در اثر کمبود مس ممکن است اختلالاتی در ادامه فعالیت ترمبوسیستمها از نظر مکانیسم انعقاد خون رخ دهد.

در آزمایش های انجام شده،مشاهده میشود که حضور مس بلافاصله در خون حیوان ظاهر میشود.تحقیقات نشان میدهد که تقریبا نصف مس موجود در بدن گوسفند در عضلات متمرکز گردیده است و نصف بقیه در تمام بافت های بدن وجود دارد.

عوارض کمبود مس در گوسفندان

وجود مس در بدن گوسفند موجب ایجاد جعد و پیچش در پشم میشود و کمبود آن موجب صاف شدن پشم و ازبین رفتن جعد آنها میشود.از طرفی وجود مس برای کمک به بخش های اعصاب و استخوان گوسفند بسیار کمک میکند.درصورت کمبود مس در بدن حیوان ممکن است گوسفند دچار تورم مفصل شکستگی استخوان و یا لنگش شود.

یکی از بیماری هایی که به دلیل کمبود مس ممکن است ایجاد شود ، بیماری آتاکسی یا عدم تعادل و آسفالومالاسی( نوعی بیماری مغزی) میباشد.

کاهش تعداد گلبول های قرمز و کم خونی، نازک و شکننده شدن استخوان ها در بره های تازه متولد شده از دیگر بیماری ها بر اثر کمبود مس است. کمبود مس بیشتر در فصل بهار رخ میدهد، چون مراتع در بهار جوان بوده و درصد مس کمتری دارند.گوسفندان که تحت پرواربندی هستند به دلیل مصرف کنسانتره، کمتر دچار کمبود مس خواهند شد.کاهش رشد کم خونی اسهال از مهمترین علائم کمبود مس در گوسفندان میباشد. در حالت شدید حیوان دچار لاغری مفرط و حتب تلف میشود.

عوارض کمبود مس در گاو

در گوساله هایی که چند هفته از تولدشان گذشته، علائم کمبود مس نمایان میشود. در گاوها  موها از قرمز به زرد و از سیاه به قهوه ای تغییر مییابد. به علت تغییر رنگ موها در اطراف چشم گاو، گاو حالت مارعینکی پیدا میکند. از علائم مشخصه کمبود مس، رشد کند و عدم بروز علائم فحلی، اسهال متناوب و وضعیت ظاهری نامطلوب است.

در حالت پیشرفته حیوان دچار کم خونی مفرط شده و ممکن است به علت لاغری زیاد تلف شود. گاو در مقایسه با گوسفند نسبت به افزایش مولیبدنوم و کاهش مس حساسیت  بیشتری دارد.طولانی شدن این بیماری پوکی و شکستگی استخوان ها را به دنبال دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *