سولفات مس در فلوتاسیون خاک معدنی:

کاربرد سولفات مس در پرعیارسازی به روش فلوتاسیون

تاثیر سولفات مس در فلوتینگ (شناورسازی)

تاثیر سولفات مس در فلوتینگ به علت خاصیت فعال کننده ای که دارد با ایجاد یک لایه فیلم قابل تشخیص روی سطح ذرات مواد معدنی، مشاهده می شود که رسانایی الکتریکی آن ها را افزایش داده و موجب می شود مواد فلزی به صورت کف روی محلول شناورسازی جمع شوند.

با مصرف تدریجی سولفات مس در ستون فلوتاسیون، خود فلز مس به صورت کربنات یا هیدروکسید رسوب می کند و موجب شناورسازی فلزات در ستون فلوتاسیون شده و به عنوان عامل فعال کننده آنها را از پالپ جدا میکند.

مطالعات مختلف نشان داده‌اند که سولفات مس می تواند به‌عنوان ذرات فعال کننده با موفقیت در فلوتاسیون مواد معدنی به کار رود. با این حال نمی توان از نقش کلکتور ها نیز برای جداسازی مواد معدنی مختلف به راحتی گذشت. در حقیقت برای یک فلوتاسیون موفق تمام عوامل از جمله فعال کننده، کلکتور و تجهیزات مناسب باید مورد توجه قرار گیرد.

 که در این میان روش ترکیب اسید سولفوریک با مس در مجاورت آب اکسیژنه از این جهت که کمترین مقدار اسید در تولید آن نقش دارد، بهترین روش تولید محسوب میشود.سولفات مس بدون اسید نیتریک مورد توجه اکثر صنایع مصرفی این محصول میباشد که،شرکت آپادانا پارسه زنجان شیمی درطول سابقه کاری خود سعی داشته سولفات مس بدون اسیدنیتریک با بهترین کیفیت و مورد تایید تمامی بازارهای هدف تولید و به مشتریان خود عرضه نماید.

کاربرد سولفات مس پنج آبه در فلوتاسیون خاک معدنی

کاربرد سولفات مس پنج آبه در فلوتاسیون خاک معدنی و نقش سولفات مس در فرآوری مواد معدنی به عنوان فعال کننده کاملاً شناخته شده است. از سولفات مس در فلوتاسیون مواد معدنی مختلفی استفاده می‌شود تا بتوان مواد شیمیایی را با درصد بسیار بالا از سنگ معدنی آنها به روش شناورسازی جدا کرد. عوامل مختلفی مانند تنظیم PH محیط، نوع کلکتور و کف ساز نیز در استخراج مواد معدنی با فلوتاسیون سولفات مس موثرند.

نقش سولفات مس ۲۴ درصد در فرآیند تعلیق سازی به عنوان فعال کننده است که باید مقدار دقیق آن در دستگاه فلوتاسیون تعیین شود. در غیر این صورت نه تنها نتیجه ای نخواهد داشت بلکه ممکن است به ستون فلوتاسیون یا فرآیند شناورسازی آسیب رسانده و موجب ضرر مالی شود.

تعیین مقدار دقیق سولفات مس مورد استفاده به عنوان فعال کننده در شناورسازی مواد معدنی مانند سرب، روی، کبالت و طلا توسط مهندسین اندازه گیری شده و به اپراتور اعلام می شود. در صورتی که از تجهیزات فلوتاسیون پیشرفته استفاده شود معمولاً اپراتور می تواند مقدار مورد نیاز سولفات مس را برای دستگاه تعیین کرده و در نتیجه خود مدار فلوتاسیون به طور اتوماتیک سولفات مس مورد نیاز را به پالپ اضافه کند.

پس از تزریق، سولفات مس به صورت یک لایه فیلم روی سولفید روی یا کبالت قرار گرفته و آنها را به صورت کف از پالپ جدا می کند. سولفات مس مصرف شده به شکل سولفید مس در می آید و رسوب می کند به این روش فلوتاسیون مستقیم می گویند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *