دلایلی که نباید از سولفات مس به تنهایی در آب استفاده کرد

دلایلی که نباید از سولفات مس در آب استفاده کرد


استفاده از سولفات مس در آب برای از بین بردن جلبک یک باور غلط است. با ترکیب کردن مس و گوگرد یک ترکیب معدنی ایجاد می‌شود که به آن سولفات مس می‌گویند. در وهله اول متخصصین دریافتند که این ماده می‌تواند هرگونه قارچ و جلبک، باکتری، علف‌های هرز و حلزون‌ها را از بین ببرد.

اما بعد از تحقیقات و بررسی‌های لازم یافتند که این ماده در کنار از بین بردن جلبک‌ها برای سلامتی موجودات زنده مضر بوده و نه‌تنها باعث نابودی جلبک‌ها نمی‌گردد بلکه سولفات مس در آب باوجود شرایطی کمک به رشد آن‌ها نیز می‌کند. از مهم‌ترین مشکلاتی که در تصفیه‌خانه آب و فاضلاب به وجود می‌آید رشد جلبک است که باید در اسرع وقت از تولیدمثل آن جلوگیری کرد تا مطمئن شویم که هیچ‌گونه سمومی از طریق جلبک خواص آب را تغییر نمی‌دهد.

حال بسیاری از افراد معتقدند که استفاده از سولفات مس باعث می‌شود تا از ترویج جلبک‌ها جلوگیری کنیم اما این راه‌حل مشکل‌ساز و خطرناک است. البته که این ماده در صنایع مختلف دیگری بسیار پرکاربرد می‌باشد برای مثال در صنایع نفتی و لاستیک‌سازی و صنایع تولید کاتالیزور مصارف مفیدی دارد. در ادامه دلایل را مبنی بر عدم استفاده از سولفات مس به‌عنوان یک راه‌حل برای جلوگیری از رشد جلبک‌ها را برای شما تشریح می‌کنیم.

می توانید برای اطلاع بیشتر از انواع سولفات مس به صفحه قیمت سولفات مس مراجعه کنید.

 

دلایلی مبنی بر عدم استفاده از سولفات مس در آب

 

01 : منشا به وجود آمدن لجن را از بین خواهد برد

 

استفاده از سولفات در آب فقط می‌تواند علائمی را که باعث رشد و به وجود آمدن جلبک است را از بین ببرد. یعنی این ماده به‌جای آنکه موادی را که باعث رشد جلبک می‌شود نابود کند درواقع خود جلبک را فقط نابود می‌کند. پس در اصل سولفات مس در آب برای این کار کاربردی نخواهد داشت با استفاده از این ماده تمامی جلبک‌های کشته‌شده در ته آب ته‌نشین شده و در آنجا پوسیده می‌گردند. که به این شکل سموم اضافی در آب ایجاد می‌شود که باعث به وجود آمدن و شکوفایی بیشتری از جلبک‌ها می‌گردد.

دلایلی که نباید از سولفات مس در آب استفاده کرد

02 : برای انسان سمی است

 

زمانی که از سولفات مس در آب برای از بین بردن جلبک‌ها استفاده می‌کنند باعث می‌شوند تا سمومی ایجاد شود که برای سلامتی انسان مضر است. چراکه این ماده از طریق پوست به‌راحتی جذب بدن انسان شده و افرادی که با این ماده سروکار دارند باید بسیار مواظب باشند. در صورت هرگونه تماس سولفات باپوست آن قسمت دچار خارش و تغییر رنگ به‌صورت دائمی می‌گردد. از طرف دیگر اگر این ماده توسط انسان خورده شود باعث استفراغ خواهد شد. اما اگر در بدن انسان باقی بماند منجر به حالت تهوع، اسهال، بیهوشی، سردرد و شوک می‌گردد.

 

03 : باعث بیشتر شدن لجن‌ها می‌شود

 

زمانی که سولفات مس در آب پخش شود مانند یک رسوب فلز سنگین ته‌نشین می‌گردد و همین قضیه باعث تجمع سولفات و جلبک‌هایی که در حال پوسیدگی هستند می‌گردد. که همین نکته باعث ایجاد شدن مجدد و رشد جلبک می‌شود. از طرف دیگر این ماده تولید شدن فسفر را سرعت بخشیده که این قضیه منجر به‌ظاهر شدن جلبک‌های جدید می‌گردد. استفاده از این ماده باعث افزایش جلبک و کار بیشتر خواهد شد درنهایت باید گفت که این فرآیند باعث دوچندان شدن کارها می‌گردد.

دلایلی که نباید از سولفات مس در آب استفاده کرد

04 : سولفات مس در آب تجزیه نمی‌گردد

 

زمانی که سولفات مس را در آب رها کنند چون فلز سنگین است پس تجمع می‌یابد. بنابر همین دلیل است که در دسته مواد زیست‌تخریب‌پذیر قرار نمی‌گیرد. وجود این ماده در آب باعث به وجود آمدن یک کف بر روی آب می‌گردد که منجر به از بین بردن باکتری‌های مفید می‌شود.

 

05 : برای گیاهان و آبزیان می تواند مضر است

 

همان‌طور که گفتیم وجود سولفات مس در آب باعث به وجود آمدن یک کف استریل می‌گردد. که این کف باعث از بین رفتن باکتری‌ها و مواد مغذی می‌شود که ماهی‌ها و سایر آبزیان برای حیات به آن نیاز دارند. ریختن سولفات مس به‌راحتی می‌تواند زنجیره غذایی که ماهی ضعیف‌تر برای زنده ماندن به آن نیاز دارند را از بین ببرند.

که این نکته باعث افزایش گونه‌های خاصی از ماهی‌ها برای مدت‌زمان کوتاهی می‌شود. از طرف دیگر وجود سولفات مس در آب باعث کاهش اکسیژن در آب می‌شود که رشد گیاهان را متوقف می‌کند. درنهایت باید گفت تمامی حیوانات و یا گیاهانی که در آب زندگی می‌کنند که از این ماده استفاده کنند در معرض مرگ و یا آسیب جدی می‌باشند. از طرف دیگر اگر این ماده وارد آب دریا و رودخانه‌هایی که منبع تغذیه انسان‌ها هستند گردد می‌تواند سلامتی آن‌ها را نیز به خطر بیندازد.

دلایلی که نباید از سولفات مس در آب استفاده کرد

06 : از بین بردن آن هزینه‌بر است

 

سولفات مس در آب تجمع می‌کند که آن را به‌عنوان یک عامل خطرناک در نظر می‌گیرند. حال اگر بخواهیم این زباله را از بین ببریم یا دفع کنیم و ازآنجایی‌که یک زباله خطرناک است باید به‌صورت حرفه‌ای تمیز کردن آن صورت گیرد که این کار هزینه بسیار زیادی در بر خواهد داشت.

 

07 : می‌تواند روان آب‌ها را سمی ‌کند

 

آب روانی که با این ماده مسموم گردد می‌تواند از طریق راه‌های فاضلابی به آب‌های دیگر وارد شود که این باعث می‌شود تا حیوانات، مردم و محصولات زراعی آسیب وارد شود.

دلایلی که نباید از سولفات مس در آب استفاده کرد

08 : در مضر نبودن سولفات مس در آب شک و تردید وجود دارد

 

نگرانی مسئولین در رابطه با اثرات سولفات مس بر سلامتی انسان‌ها و حیوانات باعث می‌شود. که آن‌ها بیشتر جنبه منفی اثرات سولفات را نسبت به جنبه مثبت آن ببینند.

 

09 : به‌شدت خورنده است

 

سولفات مس باعث خوردگی و زنگ زدن لوله‌های آهنی گالوانیزه فولادی می‌گردد. پس نمی‌توانیم این ماده را در ظروف فلزی نگهداری کنیم و فقط  آن را می‌توان در ظروفی که ضدزنگ باشند مانند پلاستیک و فولاد استفاده کرد. پس این ویژگی آن باعث می‌شود تا روش‌های مقرون‌به‌صرفه برای نگهداری و ذخیره‌سازی آن وجود نداشته باشد.

 

10 : راهکارهای بهتری نسبت به ریختن سولفات مس در آب وجود دارد

 

سولفات مس باعث خوردگی و زنگ زدن لوله‌های آهنی گالوانیزه فولادی می‌گردد. پس نمی‌توانیم این ماده را در ظروف فلزی نگهداری کنیم و فقط  آن را می‌توان در ظروفی که ضدزنگ باشند مانند پلاستیک و فولاد استفاده کرد. پس این ویژگی آن باعث می‌شود تا روش‌های مقرون‌به‌صرفه برای نگهداری و ذخیره‌سازی آن وجود نداشته باشد.

میتوانید برای مطالعه کامل در مورد سولفات مس صنعتی به صفحه آن مراجعه کنید.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۷ از ۵

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *