آشنایی با کات کبود

آشنایی با کات کبود


مواد شیمیایی بسیاری وجود دارند، که انسان از آنها برای موارد مختلفی استفاده می کند. از جمله پرکاربردترین این مواد شیمیایی، می توان به کات کبود اشاره کرد. کات کبود، که با نام زنگ مس نیز شناخته می شود، در واقع سولفات مس است. این ترکیب شیمیایی کاربردهای بسیاری داشته و البته در کنار آن، عوارض کات کبود نیز موجود است. از آنجایی که بیشتر مواد شیمیایی سمی هستند، این ماده نیز از این قائده مستثناء نیست. البته عوارض کات کبود، در صورت رعایت برخی نکات، کاهش می یابند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید، تا به بررسی این ماده و کاربردها و عوارض آن بپردازیم.

کات کبود (سولفات مس)  چیست؟

سولفات مس، ترکیبی غیرارگانیک از مس و سولفور است، که فرمول شیمیایی آن CuSO4 می باشد. رنگ این ماده، آبی روشن براق بوده و جذابیت خاصی دارد. این ماده همچنین با نام هایی چون کات کبود و سولفیت مس نیز شناخته می شود. مهم ترین ویژگی این ماده شیمیایی، تاثیر فوق العاده آن در از بین بردن انواع مختلف باکتری ها و قارچ ها است.

  ماده خام آن، اساس شکل گیری بسیاری از ترکیبات دیگر مس می باشد، که از جمله کاربردهای آنها می توان به مواردی چون مکمل های مولتی ویتامین، رنگ سازی، کار با فلز، داروسازی و پزشکی، از بین بردن قارچ ها، پاکسازی لوله ها و غیره اشاره کرد. میزان سمیت و عوارض کات کبود، به میزان مس بکار رفته بستگی دارد.

برای مطالعه بیشتر در مورد سولفات مس می توانید به صفحه قیمت سولفات مس مراجعه کنید.

آشنایی با کات کبود

 

کات کبود چه کاربردهایی دارد؟

سولفات مس یا کات کبود، در از بین بردن جلبک های آب و تصفیه آب و همچنین پاکسازی برکه ها و استخرها، کاربرد بسیار موثری دارد. از آنجایی که حضور جلبک ها و باکتری ها در آب می تواند مشکلات متعددی ایجاد کند، لذا استفاده از کات کبود برای از بین بردن آنها، گزینه بسیار مناسبی است.

البته این ماده برای برخی از ماهی ها و موجودات سمی بوده و باید در آبی با میزان بازی بودن 50ppm استفاده شود. در غیر این صورت، احتمال سمی شدن آب وجود دارد. این ماده کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد، که از جمله آنها، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کشتن قارچ ها و کود شیمیایی
  • پاکسازی و تصفیه آب
  • پاکسازی لوله ها
  • کشتن جلبک ها
  • از بین بردن ریشه ها
  • کشتن آفت ها و باکتری ها
  • قلم زنی
  • تشکیل کریستال

استفاده بیش از حد از کات کبود، چه عوارضی دارد؟

گرچه کات کبود کاربردهای بسیاری دارد، اما ماده ای سمی به شمار می رود. عوارض کات کبود در صورت تماس با بدن انسان و یا بلعیدن آن و استفاده در دوز بالا، بروز می کنند. تماس با این ماده می تواند باعث ایجاد حالت تهوع، استفراغ و دل درد شود. همچنین بلعیدن آن و استفاده در دوز بالا، می تواند مشکلات طولانی مدتی چون سرطان کبد و ریه در انسان ایجاد کند. لذا توصیه می شود حتما در هنگام استفاده از این ماده، موارد احتیاط را رعایت کنید.

آشنایی با کات کبود

احتیاط های لازم در هنگام کار با کات کبود

از آنجایی که کات کبود ماده ای سمی بوده و تماس با آن، عوارض متعددی برای انسان دارد، توصیه می شود در هنگام کار با آن حتما از دستکش و لوازم ایمنی و ماسک استفاده کنید. در صورتی که از این ماده برای تصفیه آب آشامیدنی استفاده می کنید، حتما استانداردهای لازم را رعایت کنید. طبق استانداردهای جهانی، مقدار کات کبود لازم برای تصفیه آب آشامیدنی، حداکثر 1.3 mg/L است. همچنین کودکان را از محیط هایی که دارای سولفات مس می باشند، دور کنید.
برای مطالعه مزایای استفاده از سولفات مس به این مقاله مراجعه فرمایید.

عوارض کات کبود

جمع بندی

کات کبود یا سولفات مس، ترکیبی شیمیایی با فرمول CuSO4 است. این ماده در از بین بردن باکتری ها، قارچ ها و جلبک ها بسیار موثر بوده و کاربردهای بسیاری دارد. البته این ماده سمی می باشد. لذا برای جلوگیری از عوارض کات کبود در انسان، بهتر است موارد احتیاط را رعایت کنید.

برای تهیه سولفات مس می توانید به صفحه خرید سولفات مس صنعتی مراجه کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *