Apadana
سولفات مس چیست؟

سولفات مس چیست؟

فـهرست موضوعــــــات

 سولفات مس چیست؟ این ماده یک نوع ترکیب معدنی بوده که از مس و گوگرد ساخته شده است. رنگ آبی روشن و چشمگیری که این نوع ماده دارد همه افراد را به خود جذب می کند. سولفات مس با عنوان های دیگری همچون سولفیت مس، ویتریول آبی و بلو استون شناخته شده است. مواد اولیه سولفات مس، اساس بسیاری از ترکیبات مس خواهد بود که دارای کاربرد های بسیار زیادی هم می باشد. این ماده برای انسان سمی بوده و قرار گرفتن انسان در معرض آن، باعث ایجاد مشکلاتی در سلامت او خواهد شد.

محصولات شامل سولفات مس

سولفات مس در بسیاری از محصولات خانگی وجود دارد که تمام افراد ممکن است از آن استفاده کرده باشند. استفاده های اولیه از این نوع ماده به صورت انواع کود های شیمیایی و آفت کش ها می باشد. سولفات مس را می توان به میزان کم در محصول های تمیز کننده روزانه هم پیدا کرد. این ماده می تواند سمی باشد اما به ندرت مسمویت را ایجاد می کند. مسمویت به وسیله سولفات مس هنگامی اتفاق می افتد، که این ماده به عنوان خوراکی مصرف شود.

آیا سولفات مس می تواند به بدن آسیب برساند؟

براساس گزارش های حفاظت از محیط زیست در ایالات متحده، سولفات مس در صورت بلعیده شدن، سمی خواهد بود. این نوع ماده ممکن است به میزان 4 میلی گرم لیتر، در آب های آشامیدنی موجود باشد. مصرف بیش از حد این نوع ماده باعث آسیب های جدی به دستگاه گوارش افراد می شود و اگر در طولانی مدت از این نوع ماده استفاده شود، باعث ایجاد بیماری ویلسون خواهد شد.

بیماری ویلسون یک نوع بیماری است که بدن سولفات را دفع نخواهد کرد و در طولانی مدت ممکن است که کشنده باشد.

سولفات مس از چه راه هایی می تواند به بدن آسیب برساند؟

این ماده می تواند برای بدن انسان سمی باشد. با توجه به اینکه سولفات مس از راه پوست به بدن انسان ها جذب می شود، افرادی که این مواد را پخش می کنند باید احتیاط بسیار زیادی داشته باشند تا این ماده با پوست آنها در تماس نباشد. هنگامی که این ماده با پوست انسان در تماس باشد، باعث تغییر رنگ دائمی پوست و زرد شدن خواهد شد. هنگامی که سولفات مس بلعیده شود، باعث مسمومیت می شود و در صورت باقی ماندن آن در معده افراد، باعث سوزش معده ، بیهوشی، حالت تهوع، استفراغ، اسهال و سردرد خواهد شد. با توجه به اینکه از سولفات مس در تصفیه کردن آب هم استفاده می شود، یکی از راه هایی که این ماده به بدن آسیب می رساند از طریق آشامیدن آب خواهد بود.

آیا کودکان در مقایسه با بزرگسالان نسبت به سولفات مس حساس ترند؟

کودکان نسبت به بزرگسالان ممکن است که در برابر انواع آفت کش ها حساسیت بیشتری را از خود نشان دهند. با این وجود هنوز مطالعات دقیقی نشان نداده است که سولفات مس در بدن کودکان حساسیت بیشتری دارد. اما در کل بدن کودکان نسبت به بزرگسالان حساس تر بوده و در برابر انواع مواد سمی زودتر از خود علائمی را نشان می دهند.

علائم مسمومیت خفیف با سولفات مس

مصرف کردن این ماده به صورت تصادفی یا عمدی، یک شکل نادری از مسمومیت ها را در افراد به وجود می آورد که معمولا این نوع مسمومیت ها را می توان در شبه قاره هند بیشتر مشاهده کرد. علائم ناشی از مسمومیت خفیف با سولفات مس شامل آسیب به کلیه، اسهال، حالت تهوع، استفراغ، سر درد و … می شود.

مسمومیت شدید با سولفات مس

هنگامی که افراد عمدی یا به صورت تصادفی مقدار قابل توجهی از این ماده را مصرف کنند، باعث می شود که در بعضی از اعضای بدن افراد نارسایی ایجاد شود.
در بعضی از موارد مصرف بیش از حد سولفات مس، خطر مرگ را نیز برای افراد به دنبال خواهد داشت. متاسفانه تعداد زیادی از پزشکان با این نوع مسمومیت ها آشنایی کاملی ندارند.

آیا بین سولفات مس و سرطان ارتباطی هست؟

اینکه سولفات مس باعث ایجاد سرطان می شود یا نه، هنوز هم نامشخص است. آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده هنوز هیچ گونه رتبه بندی در مورد سرطان زایی سولفات مس را منتشر نکرده است. دلیل اینکه هنوز اطلاعاتی دقیقی در این مورد ثبت نشده است، این است که هیچ گونه شواهدی مبتنی بر ایجاد سرطان توسط مس در افراد و حیوانات مشاهده نشده است. یک مطالعه دیگر تا به امروز صورت گرفته است که نشان می دهد هرچه فردی بیشتر در معرض سولفات مس قرار‌گیرد، خطر مبتلا شدن به سرطان کلیه در آن فرد افزایش پیدا می کند. مطالعات دیگری هم نشان داده است که کاهش مس می تواند رشد سرطان را در بدن افراد و حیوانات مهار کند. اما هنوز به طور دقیق در مورد سرطان زایی این ماده، تصمیم گیری نشده است.

سولفات مس در طبیعت چه می شود؟

مس به صورت طبیعی در محیط یافت می شود. مقدار قابل توجهی از مس که در خاک و محیط اطراف وجود دارد، ممکن است که از انواع آفت کش ها یا منابع دیگر وارد طبیعت شده باشد. سپس میزان مس موجود در طبیعت دچار دگرگونی هایی می شود که عبارت است از:

مس معمولا در طبیعت بر روی سطح خاک تجمع پیدا می کند و به همدیگر می چسبند. سولفات مس در آب بسیار محلول خواهد بود و می تواند به انواع رسوبات موجود در آب متصل شود.

مس همچنین توسط گیاهان هم تنظیم می شود؛ زیرا یک نوع ماده معدنی مورد نیاز برای انواع گیاهان می باشد. البته میزان بیش از حد مس می تواند برای گیاهان هم مضر باشد؛ زیرا از انجام فتوسنتز جلوگیری می کند.

تاثیر سولفات مس بر حیوانات زنده

طبق مطالعاتی که انجام شده، نشان داده شده است که سولفات مس برای زنبور عسل غیر سمی خواهد بود. در مطالعاتی دیگر که بر روی حیوانات آبزی صورت گرفته است، نشان داده شده که مس برای حیوانات آبزی سمی خواهد بود اما باید به این نکته توجه شود که مقدار کم سولفات مس، برای ماهی ها و آبزیان می تواند در بهره وری نهایی موثر باشد. در کل این نوع ماده سمی به مقدار کم خطراتی را ایجاد نمی کند ولی اگر به میزان قابل توجهی توسط حیوانات مصرف شود، باعث ایجاد خطرات و بیماری ها و حتی مرگ و میر خواهد شد.

موارد استفاده از سولفات مس

از این نوع ماده در موارد مختلفی استفاده می شود. موارد استفاده از سولفات مس عبارت است از:

به عنوان قارچ کش، جلبک کش، علف کش در محیط های کشاورزی استفاده خواهد شد.

از این نوع ماده به عنوان ضد میکروب هم استفاده می شود.

گاهی اوقات این نوع ماده همراه با مکمل های غذایی حیوانات هم به کار می رود.

شرکت آپادانا پارسه زنجان شیمی در حوزه مواد شیمیایی و صنعتی فعالیت دارد که در راستای رضایت مشتریان بهترین مواد شیمیایی از جمله سولفات مس را تولید می کند. از ابتدای کار تعهد به کیفیت و خدمات برتر در راستای دستیابی به حداکثر رضایت مشـتریان از ارزشهای کلیدی ما بوده و مارا از رقبا متمـایز کرده است.
درحال حاضر مفتخریم که واحــــــدهای تولیـــدی شرکت آپادانا پارسه زنجان شیمی با در اختیار داشتن زمینی واقع در شهرک صنعـــتی نـــوآوران زنجــــان به مساحت 5600 مترمربع و واحد تولیدی با مساحت 3000 متر مـــربع با مجموع ظرفیت تولید روزانه 30 تن انواع سولفات مـس، کبالت، آهن، آلومینیوم، نیکل، روی مشغول به فعالیت میباشد.

اشتراک گذاری:
Picture of تیم تولید محتوا
تیم تولید محتوا
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *