نگهداری صحیح از حیوانات در دنیای امروزی ما در بهره وری نهایی بسیار اهمیت دارد. توجه داشتن به تغذیه و خوراک حیوانات، مهم ترین عامل در سالم بودن آن ها محسوب می شوند.
مس به عنوان ماده معدنی پر اهمیت در زندگی حیوانات به شمار می رود، به صورتی که باید به صورت روزانه در خوراک حیوانات وجود داشته باشد که اهمیت سولفات مس در حیوانات را نشان می دهد.

 

اهمیت سولفات مس در حیوانات

 

مس به عنوان یک ماده آلی و معدنی در حیوانات نقش های مختلفی دارد و با توجه به آن می توانیم به اهمیت آن در بدن حیوانات پی برد.

در بدن حیوانات از جمله گوسفندان، وجود عنصر مس سبب ایجاد پیچش در پشم و همچنین تقویت بخش های عصبی و استخوان های گوسفند می گردد و عدم وجود مس سبب آسیب دیدن نواحی ذکر شده می گردد.
بیماری آتاکسی یا عدم تعادل، از عوارض شایع در صورت کمبود مس در غذای دام ها محسوب می شود.

اهمیت مس در حیوانات در بدن پرندگان نیز قابل تشخیص است. مس در عملکرد صحیح برخی از آنزیم ها که مربوط به فرایند خون سازی در بدن پرندگان می باشد، نقش بسیار مهمی دارد و کمبود مس کم خونی هیپومتریک را در بدن پرندگان به دنبال خواهد داشت.

اهمیت سولفات مس در حیوانات

 

راه های تأمین کردن مس مورد نیاز در بدن حیوانات

 

مهم ترین و در دسترس ترین راه برای تأمین کردن مس مورد نیاز در بدن حیوانات، سولفات مس برای خوراک دام و پرندگان، اصلاح مواد غذایی مورد مصرف برای حیوانات است.

با این روش می توان مقدار مس مورد نیاز برای هر دام یا پرنده را کنترل نمود؛ به عنوان مثال بره های گوسفند نیاز به 1 تا 5 میلی متر مس به روزانه دارند در حالی که این مقدار در گوسفند های بالغ بین 5 تا 9 میلی متر است.

اهمیت مس در حیوانات با توجه به عملکردی که دارند بسیار بالاست و می توان از ترکیبات شیمیایی تولید شده در آزمایشگاه ها نیز برای تامین مس مورد نیاز حیوانات استفاده نمود و آن را به بدن حیوانات تزریق نمود.

 

نقش مس در پرورش ماهی

 

در پرورش ماهی ها و آبزیان نیز از عنصر مس به وفور استفاده می شود. اصلی ترین استفاده از سولفات مس، خاصیت ضد جلبک بودن و ضد انگل بودن آن است که در استخر های پرورش ماهی مورد استفاده قرار می گیرد.

اهمیت مس در آبزیان در نرخ بهره وری و بازدهی آن ها مشخص می گردد؛ جاییکه عنصر مس سبب کاهش بیماری در ماهی ها شده و نرخ پرورش را بهبود می بخشد و بازدهی را بالاتر می برد.

در ماهی های قزل آلا مس باعث درمان عفونت های سطحی در ماهی ها شده و عفونت انگلی، پوسیدگی میکسوباکتریایی باله را بهبود می بخشد.

با توضیح اهمیت سولفات مس در دامداری و پرورش ماهی ها به این مساله پی می بریم که قیمت سولفات مس برای پرورش دهندگان بسیار اهمیت دارند و در ساختار ها و شکل های مختلف قابل تهیه هستند.

اهمیت سولفات مس در حیوانات

علائم مسمومیت حیوانات با سولفات مس

اهمیت مس در حیوانات بسیار بالاست اما در صورت استفاده بیش از حد می تواند عوارض بدتری داشته و سبب آسیب رساندن به دام و طیور گردد.

زمانی که حیوانات در اثر مصرف بیش از حد مس دچار مسمومیت می گردند دارای علائمی می شوند که می توان مسمومیت را تشخیص داد.

مسمومیت به دو شکل است؛ اولی زمانی است که مقدار مصرف مس بیش از حد بوده و سبب مسمومیت دام و طیور می گردد.

نوع دوم مربوط به بیماری در کبد است که کبد تمایل دارد تا مس بیشتری را جذب کند در حالی که مقدار مس در خوراک کنترل شده است.

این دو نوع مسمومیت با علائمی همچون اسهال، استفراغ شدید، مدفوع سبز و آبی رنگ در مسمومیت های حاد و دهیدراسیون ظاهر می شود.

البته هنوز هم اهمیت مس در دام و طیور بسیار بالاست و مسمومیت های فوق را می توان با روش های درمان کرد.

اهمیت سولفات مس در حیوانات

درمان مسمومیت استفاده بیش از حد سولفات مس در حیوانات

 

برای مسمومیت حیوانات با سولفات مس، راه درمان نیز وجود دارد و جای نگرانی برای دامداران وجود ندارد.

100 گرم مولبیدات آمونیوم و 1 گرم سولفات سدیم را با هم ترکیب نموده و به صورت روزانه به بره ها داده می شود تا در طول مدت سه هفته میزان مس در بافت ها کاهش پیدا کند.
اهمیت مس در حیوانات در درمان های موجود برای آن نیز قابل تشخیص است. زیرا چندین راه برای آن کشف شده است.

داروی تتراتیومولبیدات آمونیوم روش دیگری برای درمان مسمومیت حیوانات با مس می باشد که می توان آن را در فاصله های 3 روزه با مقدار 2.7 میلی گرم به دام و طیور تزریق نمود.
تزریق آهن به حیوانات نیز می تواند به عنوان یک راه پیشگیرانه در مسمومیت با مس،مورد استفاده قرار گیرد.

با توضیح تمام مواردی که بیان شد حال می توانید برای خرید این محصول به صفحه خرید سولفات مس صنعتی مراجعه کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *